Gulyás szerint Von der Leyen jó eséllyel az Európai Bizottság élén marad
Ursula von der Leyen a konzultációs plakátkampánnyal került a kormány célkeresztjébe.
Ursula von der Leyen a konzultációs plakátkampánnyal került a kormány célkeresztjébe.
Közeleg a februári EU-csúcs, ahol ismét terítékre kerül Ukrajna támogatása. Nem meglepő módon tehát Unió és az Orbán-kormány konfliktusával foglalkozik több nemzetközi lap is, így a Politico, a Financial Times, a Die Welt, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Süddeutsche Zeitung is. Utóbbi és a Financial Times a lengyel helyzetet is elemzi. Az Eurázsia Csoport nevű amerikai kockázatelemző intézet európai igazgatója szerint Európára az idén a nyugtalanság éve vár. A Daily Telegraph elemzése szerint Ukrajna ügyében az EU végzi el a piszkos munkát Vlagyimir Putyin helyett. A Bloomberg a WizzAir elleni nagy-britanniai vizsgálatról ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az új luxemburgi miniszterelnök szerint Magyarország sokkal inkább Európa-párti, mint azt a Nyugat időnként hiszi. Az EU és a magyar kormány konfliktusait tárgyalja az Euractiv és az Euronews. Orbán Viktor és Robert Fico uniós egymásrautaltságát és politikai barátkozását elemzi a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Der Standard. „Nem szabad, hogy Ausztriából Magyarország legyen”, írja a Die Presse szerzője. A vörös-tengeri válságról ír a Times, az iowai republikánus jelölőgyűlés utáni helyzetet járja körül a Wall Street Journal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A New York Times Donald Trump esetleges újabb elnökségének veszélyeire figyelmezteti a volt elnök pártjának híveit. Az Economist a tajvani választás következményeit is latolgatja. A Politico szerint Ursula von der Leyen marad az Európai Bizottság élén. Paul Lendvai szerint Izrael már nem élvezi a nemzetközi közösség szolidaritását. Válogatás a világlapok cikkeiből.
A brüsszeli lap szerint előfordulhat, hogy egy, a magyar miniszterelnökkel való újabb zűrzavaros alkuval magát gáncsolná el az Európai Unió.
A volt amerikai elnök állítólag azt is mondta, hogy a NATO „halott”.
Továbbra is téma a nemzetközi sajtóban a legutóbbi EU-csúcs, és Orbán Viktor már-már közmondásos kávészünete. Több lap is azt elemzi, mit lehet kezdeni ezzel a helyzettel, mármint a magyar miniszterelnök és az Unió összefeszülésével. Az MCC bécsi egyetemi tulajdonszerzésével összefüggő újabb hírt közöl a Die Presse. Az Independent az izraeli helyzetet, a Politico Donald Trump autoriter vezetőkhöz fűződő vonzalmát tárgyalja. Válogatás a világlapok cikkeiből.
A francia államfő és a német kancellár is megerősítette azt a forgatókönyvet, hogy a magyar miniszterelnököt kiküldték a teremből, amikor Ukrajnáról szavaztak. Van azonban még egy dolog, aminek a megoldásához szükség lenne Orbán együttműködésére – valahogy.
A legnagyobb európai lapok a magyar EU-s pénzek sorsát taglalják. Szó esik arról is, hogy mekkora politikai kudarcot jelentene Ursula von der Leyennek, ha ezt a bizonyos 10 milliárd eurót valóban felszabadítanák. Több nagy európai országban is kétséges Ukrajna EU-s tagfelvételének támogatottsága, írja a Times. Ugyancsak Ukrajna felvételének lehetséges hatásáról ír a Guardian cikke is. Az osztrák Der Standard a szuverenitásvédelmi törvényről szól. A Wall Street Journal szerzője az izraeli helyzetről számol be. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Váratlan kegyet gyakorolt Havasi Bertalan: engedélyezett néhány kérdést feltenni a miniszterelnöknek egy beszéde előtt.
Megkerülhetetlen tényezőből marginális szereplővé válhat az Európai Unió, ha intézményeinek nem sikerül hamarosan megállapodniuk a mesterséges intelligenciát szabályozó törvényjavaslatról. Ez pedig nem egyszerű, mert az erős tagállamoknak vannak saját érdekeik.
Lassan lejár a mandátuma az Európai Bizottság élén, de nem távozna.
A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint átragasztással vagy anélkül, a plakát jól adja vissza a jelenlegi helyzetet.
Példás házasságban élő, hétgyermekes családanya, kereszténydemokrata politikus, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is Orbán Viktor célkeresztjébe került a kormány szuverenitásvédelmi kampányában. A Fidesz családmodelljének megtestesítőjével szemben a már bevált Soros-kártyát húzta elő a kormányfő.
Talán az lehet a baj, hogy olyan, mintha éppen a plakáton szereplő Soros Alex beszélne arról, hogy nem akar úgy táncolni, ahogyan „ők fütyülnek".
Az Európai Bizottság szóvivője kijelentette, hogy a magyar nemzeti konzultációban szereplő állítások teljességgel valótlanok, ugyanakkor Brüsszel nem tervezi ellenkampány indítását.
Ezzel buzdít az állam adófizetői pénzen az állami propagandában való részvételre.
A jövő évi európai parlamenti választások lehetséges kimeneteleit, a pártcsaládok várható mozgásait elemzi cikkében a brit lap szerzője.
Az EU vezetői évek óta hangsúlyozzák, hogy az unió nyitva áll a nyugat-balkáni államok előtt, ám a szép szavak ellenére a többség számára csak távoli esély a csatlakozás, azzal a szerdán közölt jelentés sem biztatja őket. Az Európai Bizottság helyettük Ukrajnával és Moldovával nyitná meg a csatlakozási tárgyalásokat.
Az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben bejelentette, hogy a tagjelölt országok felkészültségét áttekintve azt javasolják a tagállamoknak, hogy kezdjék meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával, valamint – bizonyos feltételek mellett – Bosznia-Hercegovinával is.